Aktualności

legia akademicka

Legia Akademicka EUH-E zakończyła I etap szkolenia

Studenci Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej, którzy przystąpili do programu "Legii Akademickiej" zakończyli część teoretyczną czyli pierwszy etap swojego wojskowego szkolenia. Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, myślą o wstąpieniu do wojska i służby czynnej. To przygoda, realizacja własnych pasji, szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji i prestiż.

W 2017 roku MON uruchomiło pilotażowy projekt ochotniczego szkolenia studentów "Legia Akademicka". Była to odpowiedź na oczekiwania środowiska akademickiego. W ramach programu szkolenie ukończyło ponad 3000 studentów i studentek. W tym roku limit miejsc wynosi 5000. Elbląska Uczelnia Humanistyczno - Ekonomiczna jako druga uczelnia w województwie warmińsko - mazurskim uzyskała w 2020 roku zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia ochotniczego studentów. Szkolenie składa się z części teoretycznej, prowadzonej przez uczelnię oraz części praktycznej organizowanej przez wskazaną jednostkę wojskową.

Oczywiście aktualna sytuacja, związana z epidemią zmusiła uczelnie do pewnych modyfikacji planów szkolenia teoretycznego. Po przeprowadzeniu pierwszych zajęć w ramach modułu podstawowego, nastąpiło przejście na nauczenie zdalne. EUH-E dokonało szybkiego przejścia na wykłady w formie elektronicznej, nauki poprzez specjalne programy w ramach uczelni oraz szkolenie w ramach e - learningu, organizowanego przez MON. W dniach 12 - 15 maja odbyło się zaliczenie części teoretycznej. Z wynikiem pozytywnym zaliczyło ją 26 studentów, którzy są słuchaczami EUH-E, ale także innych uczelni z terenu Elbląga, Olsztyna i Trójmiasta. Przed naszymi studentami część praktyczna, która rozpocznie się w sierpniu.

"Zawsze chciałam zostać żołnierzem - mówi Ewa Hrynowiecka, studentka kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne EUH-E. Dlatego między innymi podjęłam taki kierunek studiów. Legia Akademicka otwiera możliwości służby wojskowej. Oczywiście na razie zaliczyłam część teoretyczą. Czuję wielki respekt przed częścią praktyczną - mundur, koszary, szkolenie, przysięga. Myślę i mam nadzieję, że dam radę. Bardzo tego chcę, więc musi się udać".

Program to wspólne działanie MON i MNiSW, ale także w wymierze regionalnym EUH-E, WSzW Olsztyn oraz poszczególnych WKU, ponieważ to kwalifikacja wojskowa, wnioski dotyczące ćwiczeń krótkoterminowych, ankiety i cały szereg przedsięwzięć, pozwalający studentom zostać żołnierzami. Ale przed wszystkim to ich odwaga i determinacja - na razie w części teoretycznej. Jak wypadną w części praktycznej, z pewnością Państwa poinformujemy.

Facebook

Newsletter

Zaakceptuj Warunki korzystania oraz Polityka prywatności

Kontakt

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna

82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2

  • dummy55 239 38 02

  • dummy512 543 463

  • dummy rektorat@euh-e.edu.pl

© Copyright EUH-E 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.