Aktualności

Czepkowanie absolwentów EUH-E na kierunku Pielęgniarstwo

Dla wielu z nich to kolejna ścieżka zawodowa, inni będą nią kroczyli po raz pierwszy. Za nimi 3,5 – letnie studia, wiele godzin nauki oraz praktyk. Przed sobą mają sporo wyzwań, którym będą musieli sprostać, ale entuzjazmu oraz solidnego przygotowania im nie brakuje. Absolwentki i absolwenci kierunku pielęgniarstwo w dniu 10.09.2020 roku na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej uroczyście złożyli przyrzeczenie oraz przeszli czepkowanie.

W uroczystości wzięły udział dr Izabela Seredocha, prof. EUH-E prorektor ds. kształcenia, dr Anna Skuzińska, prorektor ds. studenckich, dr n. med. Anna Tałaj, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr Magdalena Lemska - koordynator sekcji kół naukowych WNoZ.
Również pomimo panujących okoliczności zaszczycili nas swoją obecnością Pani Halina Nowik – Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Pani Zofia Kasprowicz – sekretarz Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Pani Arleta Peplińska – Z-ca Dyrektora ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Miejskim w Elblągu, Pani Barbara Kardasz – specjalista ds. szkoleń Szpitala Miejskiego w Elblagu.
- Gratuluję naszym drogim absolwentom – nowym koleżankom i kolegom i życzę Wam samych sukcesów, dalszego rozwoju zawodowego i satysfakcji z wykonywanej pracy. Proszę zawsze pamiętać, że esencją pielęgniarstwa jest opiekuńcza troskliwość a postawy pielęgniarek, ich stosunek do ludzi chorych są odzwierciedleniem poziomu kultury nie tylko tej grupy zawodowej ale całego społeczeństwa. Koleżanki i Koledzy, Jan Paweł II powiedział: „...Cierpienie ludzkie zawsze jest tajemnicą. I bardzo trudno człowiekowi samemu przedzierać się przez jego mroki”. Pamiętajcie te słowa i bądźcie więc dobrymi pielęgniarkami i dobrymi pielęgniarzami." - mówiła dr Anna Tałaj, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.
- Dzisiejsza uroczystość czepkowania absolwentów pielęgniarstwa to tradycja szkół pielęgniarskich, symbolizująca przynależność do danej grupy zawodowej. Czepek to jeden z symboli pielęgniarskich obok munduru,lampy oliwnej i hymnu pielęgniarskiego identyfikujący przynależność zawodową.
Zawarte na czepku symbole i znaki w postaci aksamitek różnych szerokości i różnym usytuowaniem oznaczały stopień wtajemniczenia do zawodu, był symbolem przynależności do danej szkoły pielęgniarskiej, a przede wszystkim był symbolem dumy. Obecnie ma on charakter symboliczny, towarzyszy ważnym wydarzeniom i uroczystościom pielęgniarskim jako element dekoracyjny olimpiad pielęgniarskich, konkursów oraz świąt zawodowych społeczności pielęgniarskiej. Widnieje na podręcznikach, książkach i pismach zawodowych jako element loga organizacji pielęgniarskich.- część historii i symboliki przedstawiła Pani mgr Barbara Głowacka, koordynator kierunku Pielęgniarstwo oraz Pełnomocnik Rektora ds. Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Również na jej ręce absolwenci kierunku pielęgniarstwa złożyli przyrzeczenie pielęgniarskie. Z powagą i dumą Pielęgniarki i Pielęgniarze odśpiewali również Hymn pielęgniarek.
Wybraliście Państwo jeden z najszlachetniejszych zawodów, pamiętajcie o tym. Chcielibyśmy, żebyście nigdy nie żałowali podjętej decyzji, wyboru tego kierunku studiów, abyście byli zadowoleni z możliwości wykonywania tej profesji.

Facebook

Newsletter

Zaakceptuj Warunki korzystania oraz Polityka prywatności

Kontakt

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna

82-300 Elbląg, ul. Lotnicza 2

  • dummy55 239 38 02

  • dummy512 543 463

  • dummy rektorat@euh-e.edu.pl

© Copyright EUH-E 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.